Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Fırsat ve zorluklarıyla farklılaşan bir yılı daha tamamladık. Yaşar Topluluğu olarak 77 yılı geride bırakabilmemizin sırrı, zamanın ruhuna uymak konusunda gösterdiğimiz beceri, toplumu okuma gayreti, yenilikçi yaklaşımımız...

Vizyonumuz ve misyonumuz köklü değerlerden hiçbir zaman ayrılmadı. Her zaman, dünya için, ülkemiz için en iyi olanı yapmak, en iyi ürünü üretmek, en iyi hizmeti sunmak için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Tüm dünya için stratejik önemi olan gıda, su ve içecek, tarım ve hayvancılık gibi sektörlerde faaliyet gösteriyoruz. Bugün ve gelecek nesiller için yaşam kalitesini koruma sorumluluğu taşıyoruz. Kapsayıcı olarak herkes için “daha iyi bir yaşam” sağlarken eşitlikçi bir yaklaşımla toplumsal cinsiyet eşitliğini de desteklemek, kurumsal faaliyetlerimizi bilim ve bilgiyle taçlandırırken sosyal yaşamın içinde sürdürülebilir çalışmalarla toplumsal refaha da katkı sağlamak üzere çalışıyoruz.

Bizi geleceğe taşıyacak olan inovasyon ve Ar-Ge işimizin önemli bir parçası. 2021’de gıda, içecek ve boya iş kollarımızda Ar-Ge ve inovasyon odağında çalışmalarımızı sürdürdük. Boya iş kolumuzda, sektörüne yön veren çalışmalarıyla DYO, özel amaçlı ürünler geliştirerek pazara sundu. Gıda ve içecek iş kolumuzda Pınar markamızla tüketici trendlerini yakından takip ederek bağışıklık sistemini destekleyen ürünler geliştirdik. Pazarın ihtiyaçlarını doğru anlayarak, değişen satın alma ihtiyaçlarına uygun olarak PınarOnline dijital satış platformunu kurduk. PınarOnline ile hem mevcut ürünlerimiz hem de kanala özel geliştirilen ürün gruplarıyla tüketicilerimize daha hızlı ulaşıyor, bitki bazlı ürünler gibi yeni ürünlerimizi de tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için israfı önleme konusunda çalışmalarımız da devam ediyor. Temizlik Kağıtları üretiminde doğayı korumak için yeni ham maddeleri süreçlerimize ekledik, geri dönüştürülmüş kağıt üretim kapasitemizi artırırken selüloz kaynaklı dışa bağımlılığımızı azalttık. Kaliteli, sürdürülebilir yaşam ve bu talebi besleyen heyecan yaratan yenilikler, bizleri de daha yenilikçi olma yönünde motive ediyor.

Yurt içi pazarlarda olduğu gibi yurt dışı pazarlarda da yenilikçi ürünlerimizle büyümemizi sürdürüyoruz. Yurt dışında gıda iş kolumuzdaki ilk üretim yatırımımız olan Hadaf Foods, sınırlı büyümenin yaşandığı Körfez Bölgesi’nde pazarın çok üzerinde büyüme kaydetti. Değişen pazar koşullarına uyum sağlayarak, yeni ürünler geliştirerek ve yeni ihracat pazarları da ekleyerek büyümemizi sürdürdük.

Sürdürülebilirlik, Yaşar Topluluğu için stratejik bir hedef. Sürdürülebilirliği, inovasyon ve dijitalleşmeyle birlikte, Topluluğumuzun üç kritik önceliği arasında görüyoruz. Kurucu değerlerimizde de ifade bulan sürdürülebilirlik anlayışımız, bugün de stratejilerimizin odağında yer alıyor. 2007 yılında ilk imzacılarından olduğumuz Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi doğrultusunda daha sistematik olarak yapılandırdığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızı, 2009 yılından beri şeffaf bir anlayışla raporluyor, tüm paydaşlarımızla paylaşıyoruz. En yakın dönem fabrika yatırımımız olan Hadaf Foods fabrikamız da, sürdürülebilirlik anlayışımızın güzel bir örneğini oluşturuyor. Fabrikada, atık suyun %100’ünün yeniden işlenmesi sağlanıyor, elektrik ihtiyacının %20’si güneş enerjisi ile karşılanıyor. Önümüzdeki dönemde de, özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Ülkemize katkımız hiçbir zaman faaliyet alanlarımızla sınırlı olmadı. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Yaşar Üniversitesi’nin kurucu vakfı olan Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz eğitim, kültür, sanat ve arkeolojiye olan desteğimiz, 2001 yılından bu yana Yaşar Üniversitesi’nin eğitime olan katkılarıyla zenginleşiyor. 2022 yılının ikinci yarısında İzmir’e ve ülkemize değer katacak bir müze kazandıracak olmanın heyecanını ve gururunu taşıyoruz. Yaşar Müzesi, İzmir’e ve ülkemize yakışan bir müze olacak.

2021 yılında, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı ve Yaşar Üniversitesi tarafından ülkemizin en önemli girişimcilerinden ve sanayicilerinden Selçuk Yaşar adına verilen Selçuk Yaşar Ödülü’nü, ülkemize ve dünyamıza fayda sağlayan, cesaretli bir girişimci; Udemy ve Carbon Health girişimlerinin kurucusu Eren Bali almaya hak kazandı. Ülkemizi dünyada başarıyla temsil eden genç bir girişimcinin bu ödülü almasından dolayı mutlu ve gururluyuz.

Yaşar Topluluğu olarak, daha iyi bir yaşam sunmayı ilke edinerek, evrensel değerlere bağlı, bireyi ve doğayı koruyan, eğitim çalışmalarıyla toplumu destekleyen, kültüre sahip çıkan bir anlayışla ve en önemlisi de sizlerin desteğiyle ülkemiz için çalışmaya, değer yaratmaya devam ediyoruz.

Her koşulda bizi destekleyen paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

 

E.Feyhan Yaşar

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 
Paylaş