Pınar Süt

Pınar Süt

20 Mart 1973’te kurulan, Türkiye’yi ilk kez uzun ömürlü süt ile tanıştıran Pınar Süt, kurulduğu günden bu yana Türkiye gıda ve hayvancılık sektörlerine büyük katkılar sağlamakta;  süt, yoğurt, ayran, peynir, meyve suyu, tereyağı, krema, puding, ketçap, mayonez, bal, sos, reçel, tatlı ve toz ürünlerin üretimi ve satışı kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedir.

İzmir, Eskişehir ve Şanlıurfa fabrikaları ile Avrupa Birliği standartlarında üretim yapan Şirket, kaliteli ham madde tedarikine yönelik 144 çiftlik olmak üzere 358 ayrı noktada, sözleşmeli olarak çalışıyor ve uzun soluklu, güçlü ilişkiler kurduğu 20.000’i aşkın üreticisini daima destekleyerek, Türkiye’de süt üretiminin artmasına katkıda bulunmaktadır.

En kaliteli ürünleri sunarak insan hayatına değer katmayı prensip edinen Pınar Süt’ün kalitesi, ham madde tedarikinden başlamaktadır. Sektöründeki yeni teknolojileri yakından takip eden Şirket, üretim yöntemi, makine ve ekipman, pazarlama, ürün geliştirme, kalite iyileştirme, ambalaj, bilgi sistemleri, lojistik ve ürün kullanım gibi alanlarda her türlü uygulanabilir teknolojinin transferini gerçekleştirmektedir.

Pınar Süt, kaliteyi destekleyen teknoloji uygulamalarının yanı sıra; yıllardır sürdürdüğü Yalın 6 Sigma ve Operasyonel Maliyet İyileştirme uygulamaları ile önemli maliyet avantajları sağlamakta, hat verimliliğine verdiği önem sayesinde, olası verimlilik kayıplarına karşı anlık ve uzun vadeli eylem planları oluşturmaktadır.

Türkiye’de ambalajlı sütü piyasaya sunan ilk firma olarak faaliyet gösterdiği ana kategorilerde liderliğini sürdüren Pınar Süt, yıl içerisinde üretime başlayan Şanlıurfa fabrikası ile sektördeki konumunu daha da güçlendirmiştir.

Tüketici ihtiyacına yönelik yeni ürün lansmanları, kampanya ve etkili iletişim çalışmaları ile marka gücünü artıran Pınar Süt, faaliyet gösterdiği ana kategorilerde liderlik pozisyonunu güçlendirmiştir. Pınar Süt, 2015 yılında toplam uzun ömürlü süt pazarında %31,3, sade sütte %29, light sütte %64,1, zenginleştirilmiş çocuk sütünde %75,5 ciro pazar payı ile sektöründeki lider pozisyonunu pekiştirmiş, sürülebilir peynir pazarında %36,2, Pınar Labne peynir pazarında %48,6, krem peynir pazarında %19,8 ciro payı ile liderliğini sürdürmüştür.

2015 yılında ürünleri ile toplam 28 ülkeye ulaşan Pınar Süt, 46 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşen ihracatının %58’ini Körfez Bölgesi’ne yapmıştır. Pınar Labne ile Suudi Arabistan’da %25,6, BAE’de %37,8, Kuveyt’te ise %47,2 pazar payına sahip olan, Mart 2015 tarihinde İngiltere’ye ilk peynir ihracatını Pınar Labne ve Pınar Beyaz Peynir ürünleri ile gerçekleştiren Pınar Süt,  Rusya’nın ihracat için onay verdiği üç süt markasından biri olarak, Nisan 2015’ten yıl sonuna kadar Rusya’ya peynir ihracatı gerçekleştirmiştir.

2015 yılında Şanlıurfa Fabrikası’nı  faaliyete açan Pınar Süt,  Şanlıurfa Fabrikası’nda ilk etapta süt, yoğurt, ayran ve meyve suyu üretimine başlamış, ihtiyaçlar doğrultusunda ürün çeşitliliği artırılacak şekilde projelendirilen fabrikada, son sistem otomasyon, üretim teknolojileri ve minimum enerji kullanan doğa ile dost teknolojiler kullanılmıştır. Pınar Süt,  Şanlıurfa fabrikası ile toplam çiğ süt işleme kapasitesini de %18 oranında artırmıştır.

Ar-Ge faaliyetlerini yeni ürün/ambalaj geliştirme ve mevcut ürün/ambalaj iyileştirme odaklı yürüten Pınar Süt; reformülasyon, proses iyileştirme, ürün/ambalaj üretim denemeleri, “Benchmark” çalışmaları, eğitim programları, alternatif malzeme ve tedarikçi geliştirmeye yönelik faaliyetlerine devam eden, bilgi teknolojileri altyapısında da önemli revizyonlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede iş sürekliliği, veri güvenliği ve maliyet iyileştirme konularında gelişme sağlamıştır.

Pınar Süt, CDP 2015 İklim Değişikliği Türkiye Raporu’na göre CDP iklim değişikliği programına gönüllü olarak yanıt veren şirketler arasında ilk sırada yer almıştır. Ayrıca Pınar Süt, 2016 yılında CDP platformunu kullanarak ilgili stratejilerini açıklayan ve derecelendirme metodolojisine göre A kategorisinde yer alan şirketlerden olmuştur. Pınar Süt, CDP Küresel A Listesi ve CDP Türkiye İklim liderleri ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

www.pinar.com.tr

 
Paylaş