Viking Kağıt

Viking Kağıt

İzmir Aliağa’da elli bir yıl önce Türkiye’nin “ilk özel sektör kâğıt fabrikası” olarak kurulan Viking Kağıt, 13.500 ton/yıl kapasiteli tek yüzü perdahlı sargılık, baskılık ve laminasyonluk kâğıt üretimine 1971 yılında başladı. 1982 yılında Yaşar Topluluğu’na katılmasıyla birlikte büyüme çalışmaları hız kazanan Şirket, 1996’da temizlik kâğıdı sektörüne adım attı. Bugün 5 güçlü marka ve 80’i aşkın ürün ile sektörün en güçlü isimlerinden olan Viking Kağıt, yıllık 45.800 ton üretim kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

İnsana ve doğaya duyarlı yaklaşım ilkesini ve sürdürülebilir kalite anlayışını benimseyen Viking Kağıt, tuvalet kâğıdı, havlu, peçete, kutu mendil ve ıslak havludan oluşan geniş ürün yelpazesiyle ev içi ve ev dışı tüketim pazarında yer alıyor. Şirket, Premia, Lily, Senso ve Pufla markalı tuvalet kâğıdı, havlu, peçete, kutu mendil ve ıslak havlu ürünleriyle ev içi tüketime odaklanırken, güçlü Select markasıyla da ev dışı tüketim pazarına ürünler sunuyor. Değişen tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını gözeterek inovatif ürünler geliştirirken, sorumlu üretici kimliğinden de taviz vermeyen Viking Kağıt, Türkiye genelinde 50’den fazla bayisi ve 200’den fazla direkt satış noktası ile ürün dağıtımını gerçekleştirmekte; büyüyen ihracat hacmiyle de dünyada 22 ülkeye nihai tüketici ürünü ve yarı mamül temizlik kağıtları ihracatı yapmaktadır.

Tüm iş süreçlerinde yenilikçi bakış açısı ve çevreye dost uygulamaları ile büyümesini sürdüren Viking Kağıt, sektörün gelişmesine de katkıda bulunuyor. Değişen sektör dinamiklerini ve yaşam koşullarını yakından izleyen Şirket, ürün yelpazesine yeni ürünler eklemeye devam ediyor. Gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik odaklı yatırımlar ile doğal kaynakların kullanımını azaltmaya ve alternatiflendirmeye odaklanan Viking Kağıt, geri kazanımla elde edilen doğa dostu kâğıt üretimini her yıl daha da artırıyor.

Geri dönüşüm yatırımları sayesinde kullanışmış atık kâğıtları tekrar ekonomiye kazandırarak sıfır atık ve döngüsel ekonomi yaklaşımını hayata geçiriyor. Yeni atılımlarla kişisel hijyen ve temizlik ürünleri alanında da çalışmalarını sürdüren Viking Kağıt, ürün gamını genişletmeye devam ediyor.

Kaliteden taviz vermeksizin üretim yapan Şirket, kalitede sürekliliğin sağlanması amacıyla siparişin alınma safhasından ürünün müşteriye ulaşmasına kadar olan tüm süreçleri, her adımı tanımlanmış yöntem ve talimatlara göre takip etmekte, kayıt altına almaktadır. Sektöründe ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk özel sektör kuruluşu olan Viking Kağıt, ISO 9001:2015 denetimlerinden de her yıl başarıyla geçerek, kalitede süreklilik hedefini koruyor.

Viking Kağıt çevreci kimliğini, ham madde halinden tüketiciye ulaşana kadar tüm üretim süreçlerinde kâğıt ve kâğıt ürünlerinin sertifikasız veya kontrolsüz materyal içermediğini FSC-CoC (Forest Stewardship Council – Chain of Custody) Yönetim Sistemi Belgesi ile tescillendirmiştir. BM TRADA Certification Türkiye tarafından ilk olarak 2010 yılında denetlenen Viking Kağıt, Türkiye kâğıt-karton üreticileri arasında FSC-CoC Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk şirket olmuştur.

Alman belgelendirme kuruluşu DQS tarafından ilki 2016 yılında gerçekleştirilen denetimler kapsamında Viking Kağıt, uluslararası geçerliliğe sahip BRC ve Hygienic Product GC MARK sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Endüstriyel temizlik kağıdı üreticilerine verilen bu sertifikaları Türkiye’de almaya hak kazanan ilk şirket olarak sektörüne öncülük eden Viking

Kağıt, Avrupa çapında kaliteli, güvenli ve yasalara uygun üretim yaptığını kanıtlamıştır.

Çevreye duyarlı üretici kimliğinden taviz vermeyen Viking Kağıt, “doğa dostu” temizlik kağıdı ürünleri ile yılda ortalama 310.000 ağacın kesilmesini engellemektedir. Her yıl düzenli olarak kurumsal karbon ve su ayak izini ölçümleyerek, elde ettiği sonuçları raporlamakta ve ekolojik ayak izini azaltmak için projeler gerçekleştirmektedir.

www.viking.com.tr

 
Paylaş