Dyo Boya Fabrikaları

Dyo Boya Fabrikaları

1927 yılında açılan Durmuş Yaşar Müessesesi ile Türkiye’de boya pazarına adım atan, 1941 yılında boya imalathanesinde başlayan üretim ile gelişimini sürdüren Yaşar Topluluğu’nun boya iş kolu, 1953 yılında Dyo Boya’nın İzmir-Bornova’da temellerinin atılmasıyla büyümüştür. Türkiye boya sektörünün öncüsü ve ilk markası olan Dyo Boya, küçük bir imalathanede başladığı faaliyetlerine bugün, üretim büyüklüğü ve pazar payı açısından lider olarak devam etmektedir.

Türkiye boya pazarında tüm alt sektörlerde faaliyet gösteren tek şirket olan Dyo Boya; hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılama hedefi ile yenilikçi ürünler sunmaktadır. Güçlü bir rekabetin yaşandığı sektörde öncülüğünü ve liderliğini koruyan şirket, ürünlerini 40’dan fazla ülkeye pazarlayarak dünyaya da ulaştırmaktadır. Gebze-Dilovası ve İzmir-Çiğli’de bulunan iki üretim tesisinde faaliyet gösteren Dyo Boya, Türkiye boya sektörünün en büyük tesisi olan Çiğli Fabrikası’nda mobilya boyaları ve vernikleri, sanayi boyaları, toz boya, oto tamir boyaları, deniz boyaları, polyester ve alkid üretimi yaparken inşaat boyaları üretimini Gebze Fabrikası’nda gerçekleştirmektedir. Dyo Boya, yurt içi ve yurt dışı iştirakleri ile Dyo, Dewilux ve Casati markaları altında 1.200 çeşit ürün, 3.500 ambalaj ve 60.000 farklı renk seçeneği sunmaktadır.

Gerçekleştirdiği yatırımlar ile makine parkurunda yenileme ve modernizasyon çalışmalarının yanı sıra bilgi sistemleri çalışmaları da yapan Dyo Boya, bu sayede kapasite ve kalitesini artırırken güvenli ve kesintisiz bir işleyiş de hedeflemektedir.

Müşteri beklenti ve taleplerini analiz ederek inovatif ürün çalışmaları yapan, yenilikçi gücü sayesinde farklı segmentteki ihtiyaçlara etkin çözümler geliştiren Dyo Boya, 2021 yılında toplamda 74 adet yeni ürün geliştirmiştir .

Endüstriyel olarak üretilebilecek, ticari olarak satılabilecek ve katma değer yaratacak ürünlere odaklanan, tüm ürün gruplarına yeni çeşitler ekleyen Dyo Boya, yeni ürün geliştirilmesi, marka kullanımı, ürün tasarım problemlerinin çözümü ile ilgili olarak tedarikçileri ile iş birliği anlaşmaları yapmayı sürdürmektedir.

Müşteriye özel yeni ürünler geliştirmek amacıyla 1967 yılında kurduğu Ar-Ge laboratuvarıyla başladığı çalışmalarını 2009’da faaliyete açılan Ar-Ge Merkezi ile geliştiren Dyo Boya, sektöründe yenilikçi üretim anlayışının liderlerinden biri olmuş, Ar-Ge Merkezi’nin gücü ile piyasayı iyi okuyabilme yetkinliğini birleştirerek sektöre yön veren ürünler geliştirmeyi başarmıştır.

Kalite ve mükemmellik ilkesini kurum kültürünün bir parçası olarak benimseyen, bu doğrultuda sunduğu ürün ve hizmetlerle 1927’den beri Türk boya sektörünün güvenilirliği ve marka bilinirliği en yüksek isimlerinden olan Dyo Boya; aldığı belgeler, uyguladığı modeller ve eğitimlerle kalite standardını sürekli yükseltmektedir.

Uluslararası standartların üzerinde ürün sunma hedefiyle yüksek kaliteye odaklanan Dyo Boya, faaliyetlerini EFQM Mükemmellik Modeli ve Ulusal Kalite Hareketi kriterleri çerçevesinde sürdürmektedir. Dyo Boya, kalite çalışmaları kapsamında toz boya ürünlerine yönelik “Qualicoat” belgesi almıştır.

DYO, Kalder- Türkiye Mükemmellik Ödül Jürisi’nin sürekli gelişim ve iyileşmeyi esas alan EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine göre yaptığı değerlendirmede gösterdiği yüksek performans ile Türkiye Mükemmellik Ödülü’nün sahibi olmuştur.

Dağıtım ağındaki gücünü sürdürmeye ve müşterilerine daha kaliteli ve yenilikçi ürünler sunmaya yönelik çalışmalarına devam eden Şirket, müşteri memnuniyeti ve bağlılığını da artırmıştır.

DYO tarafından sürdürülebilirlik ilkeleri gözetilerek tasarlananve 2016 yılında hayata geçirilen kurumsal sosyal sorumluluk projesi “Yarınlar İçin Değer”; “Öğrenmeye Değer”, “Ustalığa Değer” ve “Okullara Değer” olmak üzere üç farklı başlıkta hayata geçirilmiştir.

Deniz Boyaları alanında Hollanda merkezli Transocean firmasıyla işbirliği yapan DYO, 2019 yılında bir ilke daha imza atarak Milli Savunma Sanayii ile stratejik iş birliği gerçekleştirerek Milli Savunma Bakanlığı Onaylı Tedarikçi Listesi'ne girmiştir.

Sektörü ileri taşımanın inovasyon ile gerçekleşebileceği inancıyla Dyo Boya, Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi kapsamında 2012, 2013, 2015, 2016 ve 2021 yıllarında 5 kez ‘’Kimya Sektörü En Başarılı Ar-Ge Merkezi’’ ödülü almıştır.

Tüm faaliyetlerini sürdürülebilir çevre anlayışı ile müşterilerine, çevreye ve topluma karşı sorumlu olduğu bilinciyle planlamakta ve hayata geçirmekte olan DYO, 2020 yılında Sıfır Atık Belgesi, 2022 yılında ise Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü’nü almıştır.

Türkiye genelinde boya sektöründe “TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi” almaya hak kazanan ilk firma olan Dyo Boya, pandemi ile mücadelede rehberlik yapan belgeye uygun olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

www.dyo.com.tr

 
Paylaş