Yaşar Holding Ocak - Şubat - Mart, 2015

e-bülten

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi’nin Açılış Töreni 25 Mart 2015 Tarihinde Yapıldı.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi’nin açılış töreni 25 Mart 2015 tarihinde saat 11.00’de Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı ve Sayın Selim Yaşar’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından otizmli çocukları ve gençleri sosyal yaşama hazırlamak amacıyla kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi’nin resmi açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Rektör Prof.Dr. Murat Barkan, Milli Eğitim İl Müdürü Vefa Bardakçı, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, kalabalık davetli topluluğu ve ilçe halkı katıldı.

Sadece İzmir’de 7 bini aşkın otizmli bireyin bulunduğunu hatırlatan Güzelbahçe Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi’nin Okul Aile Birliği Başkanı Selim Yaşar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan otizmli çocuklar için destek istedi. Selim Yaşar, “Otizmli çocuklara destek vermek amacıyla milli eğitim müfredatında ve norm kadrolarında yapılacak değişikliklerle önümüzü açmanızı can-ı gönülden diliyoruz” dedi.

Törende konuşan Bakan Avcı, “Kültürümüzde sadaka-i cariye diye bir kavram var. Bu, sürüp giden, kesintisiz iyilik demektir. Özellikle hayırseverlerimizin yaptığı kurumların açılışında onlara çok imreniyorum. İmkanı olan hayırseverlerimizin böyle güzel eserler meydana getirmesine gıpta ediyorum. Milli Eğitim Bakanı olarak çok teşekkür ediyorum. Bu okulda eğitim gören çocuklarımız defterlerine bir harf yazdıklarında o hayırseverlerin defterlerine de binlerce güzel harf yazılıyor” dedi.

Eğitim alanında yaptıkları düzenlemelere de değinen Bakan Nabi Avcı, “4+4+4 'ün temel ilkelerinden biri de her çocuğumuza eğitim yeteneğine göre ayrı kulvarlar açabilecek bir düzenleme yapmaktı. Biz, Milli Eğitim Bakanlığı literatüründe artık üstün zekalı tabirini kullanmıyoruz. Özel yetenekli diyoruz. Her çocuğumuzun özel yeteneği var. Dolayısıyla burada eğitim görecek çocuklarımızın da içlerinde kim bilir ne cevherler var. Bu kurumlar onların bu yeteneklerini açığa çıkarmaya vesile olacak” bilgisini verdi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da eğitim ihtiyaçlarının sınırsız olduğunu belirterek bu nedenle hayırsever vatandaşlara da ihtiyaç olduğunu söyledi. Dezavantajlı çocukları ayrıştırarak değil kaynaştırmalı eğitimin bir parçası haline getirmek gerektiğinin altını çizen Vali Toprak, eğitim alanında gösterdiği katkılardan ötürü Yaşar Topluluğu’na teşekkür etti.

Törende otizmli çocukların da yer aldığı halk oyunları gösterisi sunuldu. Açılış konuşmalarının ardından ise Bakan Nabi Avcı merkezi gezdi ve öğrencilerle sohbet etti.