Yaşar Holding Ekim - Kasım - Aralık, 2016

e-bülten

FERRUH BAŞAĞA’NIN ESERLERİ SELÇUK YAŞAR SANAT GALERİSİ’NDE SERGİLENDİ

Türk Resim Sanatı’na çok sayıda eser kazandıran, yurt içi ve yurt dışında layık görüldüğü ödüllerle resim sanatının ustaları arasında yerini alan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Ferruh Başağa’nın eserleri Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

2010 yılında aramızdan ayrılan, kazandırdığı eserlerle Türk Çağdaş Resim Sanatı’nın ustaları arasında yer alan Ferruh Başağa’nın eserlerinden oluşan ve sanatçının ölümünden sonra açılan ilk sergi olan “Anı Sergisi” 3 Kasım Perşembe günü Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde açıldı.

GYaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar’ın ev sahipliği yaptığı sergi açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Açılışa, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Berki Dibek, Prof.Dr.Münir Ekonomi, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gökoğlu, Yaşar Holding İcra Başkanı Mehmet Aktaş, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Yaşar Üniversitesi Rektörü Cemali Dinçer, ressam Ferruh Başağa’nın kızları İnci Başağa Yörükoğlu, Gül Şişmanoğlu, Oya Erol, Lale Esener ile torunu İlhan Demirer de katıldı.

Feyhan Yaşar, Ferruh Başağa’nın Türk Resim Sanatı için çok önemli bir değer olduğunu vurguladığı konuşmasında, “ Değerli sanatçı Ferruh Başağa müzemizde iki sergi açtı. Bir sohbetimizde, 100 yaşıma geldiğimde bana burada bir sergi açın, demişti. Bu sergiyi, Ferruh Başağa’nın 100.yaşı anısına düzenledik. Gerçek bir sanatçı ve gerçek bir baba olan, İzmir’i çok seven Ferruh Başağa’nın değerli eserlerini İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Tüm İzmirlileri bu eserleri görmek için Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’ne bekliyoruz.” dedi.

Birçok karma ve kişisel sergiye katılan, 16 ödül kazanan, DYO Resim Yarışmaları’nda yedi kez seçici kurul üyeliği yapan sanatçının, 16 koleksiyonerinde bulunan 26 eseri, 26 Kasım 2016 tarihine kadar Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık kaldı.