Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı

Yaşar Topluluğu, ürün ve hizmetleriyle Türkiye’de her ailenin hayatında, her evin içinde yer alıyor.  Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde şirketlerimiz öncü ve lider, markalarımız güçlü, yaratıcı ve yenilikçi. Faaliyetlerimizle ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyoruz... 2015 yılı Topluluk performansımızla gururlanıyor, gelecek yıla umutla bakıyoruz.

88 yıl önce Durmuş Yaşar Müessesesi ile temeli atılan Yaşar Topluluğu, bugün ana iş kolları olan proteinli gıdalar, içecek ve boya başta olmak üzere temizlik kağıtları, enerji, turizm ve ticaret alanlarında faaliyet gösteriyor.

Yaşar Topluluğu olarak, hemen hemen her yerde tüketicilerimizle birlikteyiz. Biz ürünlerimizle, mekanların duvarında, konforlu mobilyalarda, buzdolabının raflarında, sofralarda, beyaz eşyaların üzerindeyiz. Gıdada her yaş grubu için sağlık, güven, lezzet kaynağıyız, su şişelerinde yaşamın temeliyiz. Temizlik kağıtlarımızla evin her yerinde konfor ve hijyenin adıyız. Biz ailenin bir parçasıyız.

Topluluğumuz, faaliyette bulunduğumuz sektörleri geliştirme ve büyütme, markalarını dünya ölçeğine çıkarma idealiyle daha iyi bir yaşam için çalışıyor. Sektörlerinde öncü ve lider olan şirketlerimiz güçlü markalarla Türkiye ekonomisine değer katmayı sürdürüyor.

Türkiye genelinde zorlu ekonomik ve siyasi gelişmelere sahne olsa da Topluluk olarak hedeflerimize ulaştığımız bir yılı geride bıraktık. Düşük emtia fiyatları, Merkez bankalarının para politikası kararlarının yarattığı beklentiler, gelişmiş ekonomilerin yüksek borçluluk seviyeleri, gelişmekte olan ekonomilerin yapısal sorunları ve jeopolitik faktörler nedeniyle küresel anlamda 2015’te finansal açıdan beklenenin altında performanslar sergilendi. Türkiye özelinde siyaset ve ekonomideki belirsizlik, ihracat pazarlarımızın daralması performansı olumsuz etkileyen önemli faktörlerdi.

Bu gelişmelere rağmen, Türkiye ekonomisi 2015 yılında beklenenin üstünde bir performans göstermeyi başardı. Başarının en önemli göstergesi ekonomik büyüme oldu.

İnovasyon ve Ar-Ge çalışmaları ile fark yaratan Topluluğumuz, Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası ve Pınar Su Uludağ kaynağı yatırımları ile büyümede hız kazanacak.

Ana sektörlerimizden gıda ve boyada birçok lokomotif ürünümüz bulunuyor. Bu ürünlerle Türkiye pazarında lideriz. Lider olmanın getirdiği sorumlulukla her daim yeni teknolojiler geliştirip, inovatif ürünler üzerinde çalışıyoruz. Her alanda sürdürülebilirlik anlayışımıza uygun hareket ediyoruz.

2015 yılında ürün portföyümüzü gözden geçirdik; tüketime ve üretim teknolojisine dönük değişiklik yapmamız gereken ürünleri tespit ettik. Talep artırmaya dönük içerik-ambalaj yenileme ve modernizasyon çalışmalarımızla 2016’ya hazırlandık.

Yaşar Topluluğu olarak Ar-Ge çalışmalarına her zaman önem verdik. Çünkü biz, Türkiye’nin birçok konuda kendi kendine yeterli olması gerektiğine inanıyoruz. Boya sektöründe Dyo Ar-Ge Merkezi’yle fark yaratan yeniliklere imza atıyoruz. Sağlık açısından su bazlı boyaların geliştirilmesini önemsiyoruz. Bu doğrultuda 2015’te sanayi, mobilya ve inşaat boyalarında piyasaya yeni ürünler sunduk. Yem bitkileri konusunda Ar-Ge ile yeni ürünler geliştirdik. Faaliyet gösterdiğimiz diğer alanlarda da bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürdük. Gıdada da Pınar Ar-Ge Merkezi kurma çalışmalarına başladık. Sektörde büyük atılımlar gerçekleştireceğiz.

Yaşar Topluluğu, 2015 yılında toplam 158 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Güneydoğu’da, alanında yapılmış en büyük yatırım olan Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikamız, 2015’te süt, yoğurt, ayran, meyve suyu üretimi ile faaliyete başladı. Ardından, peynir üretimine geçeceğiz. Bölgede yaşanan olumsuz gelişmelere karşın buraya yatırım yapmış olmaktan memnunuz ve buradaki çalışmalarımızın bölge ekonomisine önemli katkı sağlayacağı beklentisini taşıyoruz. Güney sınırımız Suriye ve Irak’a barışın gelmesini ümitle bekliyor ve temenni ediyoruz.

Su konusunda da önemli bir yatırımı devreye aldık ve dördüncü kaynağımız olan Uludağ’da, 2015 sonu itibarıyla deneme üretimlerine başladık. Türkiye’de en kaliteli dört su kaynağını işleten bir kuruluş olarak, artacak kapasitemiz ile Pınar Su’yu sektöründe daha yukarıya taşıyacağımızı söylemek isterim.

Dyo Matbaa Mürekkepleri şirketimizde uzun süredir gündemimizde olan iş birliği planını 2015’te gerçekleştirdik. Sektörün en büyük global oyuncularından, Japonya’nın lider şirketlerinden Toyo Ink SC Holdings ile ortaklık anlaşması imzaladık. Türkiye’yi önemli bir mürekkep üreticisi konumuna taşıyacağına inandığımız anlaşma ile hisselerimizin %75’ini Toyo Ink’e devrettik.

En pahalı etin tüketildiği Türkiye’de ham madde arzı büyük önem taşıyor. Kendi tedariğimizin bir bölümünü karşılama noktasında yatırımlarımıza devam ettik ve Ören Besi Çiftliği’ni genişletme ve yenileme çalışmalarımızı tamamladık. Nitelikli iyi ırklar ithal ederek besi çiftliğimizi geliştirdik.

Hizmet sektöründe ise Altın Yunus Çeşme Oteli’nde odaların modernizasyonuna öncelik verdik. Ortak kullanılan alanları fiziksel ve teknik altyapıda yapılan renovasyon çalışmaları ile artırdık.

Müşteriye önem veren ve müşteriye ulaşabilen bir yapıyı ortaya koymak için, bilgi sistemleri konusunda SAP ile beraber ASTOM uygulamasını devreye aldık. Bu yeni teknoloji ile internet satışından bayilerimizin stoklarını görebilmeye kadar tüm süreçleri kontrol edebiliyoruz. 2016’da bilgi sistemleri çalışmalarımızda iddiamızı, performansımızla göstermiş olacağız. 

Sağlık, yenilik ve lezzet anlayışımızın temelini oluşturan “kalite”, faaliyet gösterdiğimiz her alanda önceliklerimizden. Yaşar Topluluğu olarak, 2015’te özellikle boyada yeni sertifikalar alırken, gıda alanında ise denetimlerden başarı ile geçerek mevcut belgelerimizi yeniledik. 2015’te bilim ve teknolojiyi  öne çıkardığımız çalışmalarımıza 2016 yılında da devam edeceğiz.

Kurumsal yönetim derecelendirme notlarımız yukarı yönlü revize edildi.

Tüm menfaat sahiplerinin çıkarlarını şeffaflık, adil olmak, hesap verebilirlik ve sorumluluk çerçevesinde dikkate alan kurumsal yönetim yapısı ile her türlü ticari faaliyette etik ve dürüst olmayı temel ilke olarak kabul eden Yaşar Topluluğu, Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne tam uyumu benimsiyor. Bu alanda yapılan iyileştirmelerle, Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alan Pınar Süt Mamulleri Sanayii A.Ş., Pınar Entegre Et ve Un Sanayii A.Ş. ve Pınar Su Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurumsal yönetim derecelendirme notları, 2015 yılında sırasıyla 9,18; 9,20 ve 9,37 olarak yukarı yönlü revize edildi.

Gelecek nesillere yaşanılır bir dünya devretme sorumluluğumuz kapsamında tüm üretim ve ticari faaliyetlerimizde çevreyi gözeten uygulamaları hayata geçiriyoruz. Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerini ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla değerlendiren Topluluğumuz, tüm çalışmalarını şeffaflık ilkesi çerçevesinde Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimleri ve 2011, 2012, 2013’ün ardından 2014 yılı Sürdürülebilirlik Raporları ile paylaştı. 2011 baz yılına göre 2020 yılına kadar birim ton üretim başına ortalama karbon emisyonunu %15 oranında azaltma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Tekrar kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen ambalaj kullanımını ilke edinen Yaşar Topluluğu, lojistik süreçlerinde verimliliği ve müşteri memnuniyetini ise “Yeşil Lojistik” kavramı ile sağlıyor. 

Yaşar Topluluğu toplumsal sorumluluğu kapsamında, topluma katkı sağlayan ve yıllardır sürdürdüğü projelerini  geliştirmeye devam etti. Türkiye’nin, alanında ilk özel yarışması olan Dyo Resim Yarışması, 48 yıllık süreçte birçok sanatçıya kucak açtı ve tanınmasına fırsat sundu. Pınar Çocuk Tiyatrosu 28 yılda ülkenin dört bir yanındaki üç milyondan fazla çocuğa, ücretsiz olarak ulaştı. İlköğretim çağındaki çocukların resim sanatına ve güzel sanatlara ilgisini artırmak amacıyla gerçekleştirilen Pınar Çocuk Resim Yarışması ise 2015’te 34  yılı geride bıraktı.

Desteklediğimiz Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı’nın

2014-2015 sezonunda Türkiye 1. Basketbol Ligi’nde şampiyon olması ve Avrupa Ligi’nde en iyi 24 takım arasında kalmayı başarması, Topluluğumuza gururu ve mutluluğu bir arada yaşattı.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile bugüne kadar yaklaşık 6 bin öğrenciye karşılıksız eğitim bursu sağladık ve eğitim hayatımıza 7 okul kazandırdık. Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan Yaşar Üniversitesi, yaklaşık 7.000 öğrenciye eğitim olanağı sunuyor. Yaşar Üniversitesi, uluslararası standartta bir kent üniversitesi olma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal sorumluluktan çevreye farklı alanlarda aldığımız birçok ödül, başarılarımızın en büyük göstergesi oldu.

Toplumla var olduğumuzu biliyor, her evin içinde her ailenin bir parçası olmanın sorumluluğuyla hareket ediyoruz. 2014 yılında Pınar Enstitüsü’nün öncülüğünde hayata geçirdiğimiz ve büyük önem verdiğimiz “Sütümüzün Geleceği Bilinçli Ellerde” projesi Muğla, Eskişehir ve İzmir’de 5.000’den fazla üreticiye eğitim sundu. Bu projeyle dünyanın en saygın ödüllerinden Stevie Awards’ta Avrupa Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı” kapsamında Bronz Stevie ödülü aldık. Aynı kategoride Pınar Çocuk Tiyatrosu ile Gümüş Stevie, Pınar Resim Yarışması ile “Yılın İletişim Kampanyası - Medya İlişkileri” kapsamında Bronz Stevie Ödülü’nün sahibi olduk.

Çalışmalarımızın ödüllendirildiği, toplumsal takdir gördüğümüz bir yılı daha geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2015 yılında aldığımız ödüller, başarımızın göstergesi oldu. ETİKA Türkiye Etik Ödülleri’ne layık görülen Yaşar Topluluğu, “Düşük Karbon Kahramanı” ile “İnsana Saygı” ödüllerinin de sahibi oldu. Pınar markası “Superbrands Ödülü”ne layık görüldü. Pınar Süt, “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri”nden biri olurken, Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde “İçecek Sektörü” liderliğini Pınar markası göğüsledi. Bunların yanı sıra Pınar Balık, ürettiği çipura ve levrekler ile ITQI (Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü) tarafından “Üstün Lezzet Ödülü” almaya layık görülen Türkiye’nin ilk markası oldu. Lojistik Merkez Projemiz Londra’da Avrupa’nın bir numaralı merkez lojistik projesi ödülünü aldı.

2015-2016, uzun yıllardır en fazla sabit kıymet yatırımı yaptığımız dönem olacak. 

Yaşar Topluluğu olarak 2016’dan ümitliyiz.

2016 yılının, Türkiye’nin dış ticaret açığının azalacağı ve piyasanın güçleneceği bir yıl olacağını öngörüyoruz. Petrol fiyatlarının düşmesi, paralelinde ham madde fiyatlarında da düşüşe neden olarak Türkiye ile birlikte Yaşar Topluluğu’na da fayda sağlayacaktır. Et fiyatlarının önümüzdeki yıl istikrarlı seyir izleyeceğini ümit ediyoruz. Et ve süt gibi temel gıdaların memleket meselesi olduğuna inanıyor, Türkiye’de besicilik ile birlikte hayvan arzının artmasından mutluluk duyuyoruz.

Sanayimizde maliyeti yüksek olan unsurlar bulunuyor. Bunlardan başlıcası enerji. Otoprodüktör şirketimiz Desa Enerji, Topluluğun enerji ihtiyacını karşılamada önemli görev üstleniyor. Kısmen de olsa enerji konusunda bağımsızlık sağlayan elektrik santralimiz sayesinde, fabrikalarımız kesintisiz çalışmaya devam ediyor. Elektrik santralimizin gücünü artırma çalışmalarına 2015’te başladık; 2016 yılında tamamlanması beklenen Tevsi Yatırımı ile kurulu kapasitemizi yükseltmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’de maliyetleri artıran bir başka unsur, otomasyon eksikliği. 2016 yatırımlarında otomasyonu ön planda tutarak, verimliliği artırmanın ve müşterilere uygun fiyata, kaliteli ürün yelpazesi sunmanın ve geliştirmenin peşindeyiz. Bu nedenle Ar-Ge ve yetkin insan kaynağı önceliğimiz. Kurulduğumuz günden bu yana kurumsallık içinde yürüttüğümüz insan kaynakları politikasını günün gereklerine göre, teknolojiye hakim, deneyimli ve bağlılığı yüksek bir ekip yaratmak üzere sürdürüyoruz.

Maliyetleri yükselten üçüncü unsur ise lojistik. Lojistik konusunu bir bütün olarak ele alıyor; lojistiğin ambalajdan, depo yönetimine ve rafa kadar giden bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Bunda da çeşitli iyileştirmeler sağlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Biz, Topluluk olarak lojistik ve dağıtımda Türkiye’de en büyük iki ağa sahibiz. Bunlar Yaşar Birleşik Pazarlama ve boya dağıtımındaki güçlü nalbur ağımız. Yaşar Birleşik Pazarlama ile Topluluk dışı yeni ürünlerin de satış ve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 2015 yılında ülke çapında bilinen bir markanın ürünlerinin satış ve dağıtımı konusunda yaptığımız anlaşma, bu alanda attığımız önemli bir adım oldu. Ayrıca ev dışı tüketim alanına yönelik ticaretimizi de yeniden yapılandırdık. 2016’da daha fazla yeni ürünle çalışma hedefindeyiz.

Daha verimli ve rekabetçi olma hedefindeyiz.

Yaşar Topluluğu, 2016 yılında verimli, rekabetçi ve yenilikçi olmaya devam edecek, tüketici ihtiyacını iyi analiz edip, verimlilik anlayışıyla üreteceği yenilikçi ürünlerle insanları kucaklamayı sürdürecek.

Markalarına ve şirketlerine sadakati yüksek, tecrübeli insan kaynağımız, başarılarımızın arkasındaki en büyük güç. Her zaman yanımızda olan iş ortaklarımız ve etkileşimde bulunduğumuz tüm paydaşlarımızın bize olan koşulsuz desteği ve güveni bugün geldiğimiz noktada en büyük kazancımız. Kaliteli ürün ve hizmet sunmayı ilke edinen Topluluğumuz, tedarikçisinden bayisine, çalışanlarından müşteri ve tüketicilerine kadar etkileşimde olduğu tüm paydaşlarıyla her alanda başarı hedefi ile çalışmaya devam ediyor. Yaşar Topluluğu’nun başarısında emeği olan herkese teşekkürü borç bilirim.

Mustafa Selim Yaşar
Yönetim Kurulu Başkanı

 
Paylaş